09.04.2025
Хто отримав премію Олів'є – найпрестижнішу театральну нагороду Великобританії

Автор статті Ірина Буланенко
6 квітня у Королівському Альберт Холі в Лондоні відбулася церемонія нагородження премії Олів'є – найпрестижнішої театральної нагороди Великобританії.
Найкращою новою п'єсою став «Велетень» драматурга Марка Розенблата про дитячого письменника Роальда Дала, який мав антисемітські погляди. Режисер вистави – Ніколас Гайтнер.
«Велетень» — дебют Розенблата як драматурга. На театральній премії Critics' Circle у березні він здобув дві перемоги: як найперспективніший драматург і за найкращу нову п’єсу.
Ця постановка перемогла ще у двох номінація: американський актор Джон Літгоу, який зіграв Дала, отримав премію за найкращу чоловічу роль. А Елліот Леві – за найкращу чоловічу роль другого плану – видавця Тома Машлера.

«Я хочу подякувати всім вам за те, що ви так щиро прийняли мене та мою дружину Мері в Англії, – сказав Джон Літгоу у своїй промові. – Не завжди легко прийняти американця у своє середовище, а зараз, очевидно, ще складніше. Але я хочу вас запевнити, що для мене, для Мері й для всіх наших земляків – це особливі стосунки».
Він згадав, як бачив виступ Лоуренса Олів’є у виставі «Танець смерті» наприкінці 1960-х.
«Я думав про нього і багато в нього запозичував», — додав 79-річний Літгоу. Це перша його премія Олів'є.
Крім «Велетня», по три нагороди отримали вистави «Загадкова історія Бенджаміна Баттона» та «Скрипаль на даху».
Мюзикл «Загадкова історія Бенджаміна Баттона» заснована на оповіданні Френсіса Скотта Фіцджеральда. Музику написав Даррен Кларк, слова – Джетро Комптон. Ця постановка отримала нагороди як найкращий новий мюзикл, за видатний музичний внесок (оркестровки та аранжування Даррена Кларка й Марка Аспіналла) та за найкращу чоловічу роль у мюзиклі – цю відзнаку вручили Джону Даглішу за роль героя, який народжується старим і молодшає з кожним днем.


Дагліш у 2015 році отримав премію Олів'є за роль Рея Девіса в мюзиклі гурту The Kinks «Сонячний день». Нинішню перемогу він присвятив своїй покійній матері: «їй сподобалася б історія Бенджаміна Баттона».

За цим оповіданням Фіцджеральда раніше був знятий фільм із Бредом Піттом у головній ролі.
Мюзикл «Скрипаль на даху» Театру просто неба у Ріджентс-парку загалом отримав 13 номінацій на премію Олів’є – і за цим зрівнявся з рекордом мюзиклу «Гамільтон» у 2018 році.
Класичний мюзикл, який створив американський композитор Джеррі Бок на слова поета Шелдона Гарніка за п'єсою драматурга Джозефа Стайна, отримав дев’ять нагород Тоні в 1965 році за оригінальну бродвейську постановку.

Нову постановку режисера Джордана Фейна «Скрипаль на даху» відзначили премією Олів'є за найкращу відновлену музичну виставу, найкращу сценографію (Том Скатт) і найкращий звук (Нік Лідстер).

«Було питання, чи підходить нова постановка «Скрипаля на даху» для цього моменту. Це мюзикл про кохання – активне, сміливе, бунтарське кохання, яке вимагає співпереживання та співчуття. А це, здається, те, чого ми зараз відчайдушно потребуємо», – сказав режисер Джордан Фейн.
Акторка Ромола Гараї отримала незвичайну перемогу – вона обійшла саму себе, щоб отримати нагороду за найкращу жіночу роль другого плану. Її двічі номінували в цій категорії за ролі у виставах «Велетень» та «Роки». Остання – стала переможною.


Постановка «Роки» театру «Алмейда» (The Almeida Theatre) заснована на мемуарах Нобелівської лауреатки Анні Ерно. Виставу також відзначили за найкращу режисуру – норвезька театральна режисерка Елін Арбо стала шостою жінкою, яка отримала премію Олів’є у цій номінації.

У виставі «Роки» п’ять актрис грають жінку на різних етапах її життя.
«Це найбільший привілей у житті — бути частиною театру, який змінив мене та багатьох людей», – сказала у своїй промові Ромола Гараї. Вона подякувала «сімейству Енні» – акторкам, які грають роль Енні, а також персонажів другого плану. Режисерку назвала «генієм», яка «показала на сцені все жіноче життя».
Елін Арбо раніше ставила «Роки» для International Theatre Amsterdam, який кілька років тому показав сучасну версію «Едіпа» Софокла режисера Роберта Айка.

«Едіп», якого Роберт Айк поставив із новим акторським складом Вест-Енду, став найкращою відновленою виставою. А премію за найкращу жіночу роль отримала актриса Леслі Менвіль за роль Йокасти у цьому спектаклі. Вона присвятила нагороду своєму внукові, який народився під час роботи над виставою.

«У перший день цієї п’єси я знала, що ми на шляху до чогось хорошого», – сказала Леслі Менвіль.
Вона подякувала режисеру Роберту Айку за «уважність і точність», а також своєму колезі актору Марку Стронгу:
«Марку, ти був ідеальним партнером. У нас було кілька непростих сцен, і дюйм за дюймом, повільно, потроху ми побудували ці дуже складні стосунки».

Для Леслі Менвіль це друга премія Олів’є. У 2014 році її нагородили за гру у відновленій виставі «Привиди» Генріка Ібсена, яку поставив режисер Річард Ейр.
Роберт Айк подякував команді, зокрема продюсерці Соні Фрідман, яку, за його словами, «пощастило мати у цій галузі». Досвід створення «Едіпа» був радісним для колективу, додав Айк і жартома зазначив, що «інцест справді об’єднує людей».

Нагороду за найкращу жіночу роль у мюзиклі отримала Імельда Стонтон за роль у виставі «Привіт, Доллі!» лондонського театру «Паладіум». Це була 14-та номінація акторки й п'ята перемога.

Найуспішніша людина в історії премії Олів’є – дизайнерка по світлу Полі Констебл, яка отримала 17 номінацій, а нині – шосту нагороду Олівера (спільно з Беном Джейкобсом). На початку цього року Полі оголосила про свій відхід із театру.

Найкращим театральним хореографом став Крістофер Вілдон за біографічну драму про Майкла Джексона – MJ the Musical.


За найкращий дизайн костюмів премію вручили Габріелі Слейд – за барвисті костюми героїв на роликових ковзанах у «Зоряному експресі».


Маймуна Мемон отримала нагороду за найкращу жіночу роль другого плану в мюзиклі «Наташа, П’єр і велика комета 1812».


Лейтон Вільямс став першим в історії лауреатом Олів’є, який отримав визнання за роль айсберга – найкращий актор другого плану в мюзиклі «Титанік» на музику Селін Діон. Друга нагорода «Титаніка» – за найкращу нову розважальну та комедійну виставу.


Опера «Фестен» Марка-Ентоні Тернаджа в Королівському оперному театрі має дві нагороди: за найкращу нову оперну постановку та за видатне досягнення в опері для тенора Аллана Клейтона.

Церемонія нагородження, яку вели Беверлі Найт і Біллі Портер, включала живі виступи з шоу «Чому я такий самотній?», MJ the Musical, «Скрипаль на даху», «Олівер!», «Зоряний експрес», а також ювілейну виставу «Знедолених», присвячену 40-річчю з дня виходу її у світ.
Премія Олів’є заснована у 1976 році, контролюється Театральним товариством Лондона. Переможців обирає команда діячів галузі, корифеїв сцени та любителів театру.
За матеріалами The Guardian, BBC
Список переможців премії Лоуренса Олів'є
Найкраща нова вистава
«Велетень» (Giant)
Найкращий новий мюзикл
«Загадкова історія Бенджаміна Баттона» (The Curious Case Of Benjamin Button)
Найкраща нова розважальна або комедійна вистава
«Титанік» (Titanique)
Найкраща відновлена вистава
«Едіп» (Oedipus)
Найкраща відновлена музична вистава
«Скрипаль на даху» (Fiddler On The Roof)
Найкраще сімейне шоу
«Зламати мізки» (Brainiac Live)
Найкраща нова постанова у партнерському театрі
«Хлопці на межі сліз» (Boys On The Verge Of Tears)
Найкращий звук
Нік Лідстер за «Скрипаль на даху» (Fiddler On The Roof)
Найкраща нова танцювальна постановка
Assembly Hall
Найкраща сценографія
«Скрипаль на даху» (Fiddler On The Roof)
Найкраще світлове оформлення
«Олівер!» (Oliver!)
Видатне досягнення в танці
Єва Єрбабуена за її виступ в Yerbagüena
Видатний музичний внесок
Даррен Кларк за музичне керівництво, оркестрування та аранжування, а також Марк Аспіналл за музичне керівництво, музичний нагляд, оркестрування та аранжування у виставі «Загадкова історія Бенджаміна Баттона» (The Curious Case Of Benjamin Button)
Найкращий режисер
Елін Арбо за виставу «Роки» (The Years)
Найкращий театральний хореограф
Крістофер Вілдон за MJ The Musical
Найкращий дизайн костюмів
Габріелла Слейд за «Зоряний експрес» (Starlight Express)
Найкращий актор у виставі
Джон Літгоу у «Велетні» (Giant)
Найкраща акторка у виставі
Леслі Менвіль у виставі «Едіп» (Oedipus)
Найкращий актор мюзиклу
Джон Дагліш у «Загадковій історії Бенджаміна Баттона» (The Curious Case Of Benjamin Button)
Найкраща актриса в мюзиклі
Імельда Стонтон у «Привіт, Доллі!» (Hello, Dolly!)
Найкраща нова оперна постановка
«Фестен» (Festen)
Видатні досягнення в опері
Аллан Клейтон за роботу в опері «Фестен» (Festen)
Найкращий актор другого плану у виставі
Елліот Леві у «Велетні» (Giant)
Найкраща акторка другого плану у виставі
Ромола Гараї у виставі «Роки» (The Years)
Найкраща акторка другого плану в мюзиклі
Маймуна Мемон у «Наташа, П'єр і Велика комета 1812 року» (Natasha, Pierre & The Great Comet Of 1812)
Найкращий актор другого плану в мюзиклі
Лейтон Вільямс у «Титаніку» (Titanique).


















