04.04.2025
Schmalgauzen зібрав палац «Україна» і вирушає в тур

Автор статті Ірина Буланенко
Театрально-музичний гурт Schmalgauzen із 17 квітня їде в тур Україною з великою концертною програмою «Втомлена Стріт». У ній поєднали пісні з вистав «ТвійВіль», «Маттіа Паскаль. Опера Відтінків», Avgusto & Gustav та Silence To Silence. У планах – 13 обласних центрів: Вінниця, Дніпро, Житомир, Івано-Франківськ, Луцьк, Львів, Одеса, Полтава, Рівне, Тернопіль, Хмельницький, Черкаси, Чернівці.
«Раді повідомити вам, що порядні джентельмени з усіх наших вистав збираються в одному місці, яке має назву: «Втомлена Стріт». Кожен може прийти на свою «Втомлену Стріт», у своєму місті… там, де вона справді є», – так анонсували тур в інстаграмі гурту.
На виступи Schmalgauzen в Києві складно купити квитки. Їх розбирають за хвилини після відкриття продажів. 15 березня гурт відіграв виставу в палаці «Україна».

На вході дівчата-контролери сканують квитки й чіпляють на руку контрольні паперові браслети. У холі – охоронці й металошукачі. У залі – багато юного жіноцтва. Поруч знайомляться й обіймаються дівчата – одна з них, чути з розмови, працює у команді Schmalgauzen. Хоч публіка тут, звісно, не тільки жіноча. Багато пар. Трохи позаду в сусідньому секторі – мама з дитиною років чотирьох. Попереду двоє чоловіків під 40, ось наш ряд минають двоє старших елегантсько вбраних жінок. Поволі глядачі всідаються на своїх місцях. Зал – повний.
Спектакль починається із гри тіней і музики.

Підіймається завіса. На сцені – величезний маяк. Він і декорація, і джерело світла. Прожектор, який обертається, освітлює зал. Сценою розливається дим.

«Якби не жінка, то не було б ніяких кораблів», – каже соліст і гітарист гурту Влад Михальчук.
Публіка реве від захвату. Глядачі не тільки знають слова пісень, вони вгадують композицію – за першими словами підводки.

«Твій Віль» – проєкт, створений у 2022-му. Пісні з цієї вистави можна послухати в ютубі. Проте виступ справляє цілком інше враження. І річ не тільки в енергії залу. Це музична вистава, якій багато світла, руху, ритму, хореографії й хорошої музики. Власне – багато театру.

Сюжет постановки «Твій Віль» створений за мотивами творів німецького письменника Томаса Манна та шведського письменника й драматурга Августа Стріндберга. Музична історія про матросів, які зустрілись на кораблі «Кап Аркона» в Португалії. Капітан не може жити без океану, а маркіз Віль закохується в море, в якому впізнав своє кохання – ту, котра чекає його на березі. Любов, пристрасть, туга – ключові слова цього вечора. У перерві – а вистава складається з двох частин з антрактом – глядачки обмінюються враженнями. Одна з них дає влучну назву жанру вистави: брутальний романтизм.

На обличчях акторів-музикантів – театральний грим. Одягнуті у складно скроєні вінтажні сорочки. На ногах – білі гетри на гудзиках. Образи створила художниця по костюмах Марія Блаженко.
«Я підбирала елементи одягу відповідно до мого бачення характерів персонажів. Окремою виразною деталлю стали штиблети на взутті, які ми підібрали разом із Юрієм Колесником та Андрієм Ширком», – каже Марія.






«Ми переможемо, бо ми вміємо кохати», – каже на завершення вистави Влад Михальчук.
Оголошують збір на підтримку Збройних сил України, на сцені розгортають QR-код. Збір на мільйон гривень закривають за хвилини.

«Палац «Україна» – це безумовно досягнення для кожного учасника команди – і з творчого цеху, і з продюсерського. Це доказ того, що ми правильно обрали напрям, яким би цей шлях не здавався ефемерним та складним, – каже режисер гурту Андрій Ширко. – Така сцена зобовʼязує до змін. Нам потрібно було переосмислити візуальну складову вистави. Від рішень по світлу, до костюмів акторів-музикантів. Це доволі непросто, коли хочеться зберегти її серце в мізансценах, драматично-музичних партитурах, та найголовніше – самодостатніх образах, які створили актори за час існування вистави.

Режисер поділився найближчими планами гурту на цей рік.
«Ми поринаємо в музику. Завдання номер один – створити альбом, присвячений Миколі Вінграновському. Завдання номер два – «Твій Віль del.2». Завдання номер три – презентувати на великій сцені виставу «Маттіа Паскаль. Опера відтінків» за творами італійського письменника і драматурга Луїджі Піранделло».
Пізніше у соцмережах з'явилися знімки, як на сцені встановлювали маяк.












