Професійна театральна спільнота України

23.09.2024

У Франківську відбувся фестиваль «Харків: (не)релокована культура»

12–15 вересня в Івано-Франківську відбувся мультижанровий фестиваль «Харків: (не)релокована культура». Його організовувала Національна спілка театральних діячів за підтримки Українського культурного фонду.

Мистецькі події проходили в кількох локаціях – драмтеатрі, філармонії, театрі ляльок та підземному переході «Ваґабундо». Мета проєкту – познайомити відвідувачів із культурою Харкова, роботами харківських митців періоду великої війни.

<font style="vertical-align: inherit;"><font style="vertical-align: inherit;"><font style="vertical-align: inherit;"><font style="vertical-align: inherit;"><font style="vertical-align: inherit;"><font style="vertical-align: inherit;">Театр «Нафта». «Веселка на Салтівці». Фото: Ірина Деркач</font></font></font></font></font></font>
Театр «Нафта». «Веселка на Салтівці». Фото: Ірина Деркач

«Важливо розуміти, що культура завжди на часі. Бо театр і література, художнє мистецтво й музика можуть змінити нас на краще», – каже голова НСТДУ Богдан Струтинський.

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків на відкритті фестивалю зауважив, що «трансформація, яка відбувається в Україні, зокрема обмін культурою, зробить країну сильнішою».

У фестивалі взяли участь близько 100 митців із Харкова.

«Нам хотілося, щоб відбувся контакт культур і мистецтва з різних областей. Харків – єдине місто, в якому влада заборонила театрам показувати вистави у своїх приміщеннях. Проте, багато харківських митців залишаються і продовжують працювати у своєму місті», – зазначає Ольга Байбак, керівниця проєкту «Харківська (не)релокована культура».

<font style="vertical-align: inherit;"><font style="vertical-align: inherit;"><font style="vertical-align: inherit;"><font style="vertical-align: inherit;"><font style="vertical-align: inherit;"><font style="vertical-align: inherit;">&nbsp; Харківський театр імені Шевченка. «Нехай щастить». Фото: Ірина Деркач &nbsp;</font></font></font></font></font></font>
Харківський театр імені Шевченка. «Нехай щастить». Фото: Ірина Деркач  

Яна Партола, деканка театрального факультету Харківського університету мистецтв імені Котляревського, співкураторка проєкту «Харків (не)релокована культура» каже, що на фестивалі відчула згуртованість театрального і мистецького середовища:

«Ми маємо цей момент запам'ятати й не втратити після перемоги. Треба бути разом, бо підтримка і допомога важливі завжди».

«Ворог хоче, щоб ми замовчали: щоб не було виставок, виставок, музики, розмов про літературу. А Харків весь час опирається й каже: ні, буде!», – наголошує Кирило Лукаш, актор, журналіст, член команди проєкту «Харків (не)релокована культура».

У межах фестивалю свої драматичні вистави показали театр імені Тараса Шевченка, театр ляльок, театр «Нафта». Музиканти й викладачі Харківського університету мистецтв дали концерт. На виставках представлені роботи фотографа Олександра Осіпова, художньої студії AZA NIZI MAZA та проєкту Літературного музею, а також книги Олега Михайлова, Юліти Ран та видавництва Vivat.

<font style="vertical-align: inherit;"><font style="vertical-align: inherit;"><font style="vertical-align: inherit;"><font style="vertical-align: inherit;"><font style="vertical-align: inherit;"><font style="vertical-align: inherit;">На презентації книги «Пес Патрон і великий Т» Юліти Ран та Каті Підлісної. Фото: Ірина Деркач</font></font></font></font></font></font>
На презентації книги «Пес Патрон і великий Т» Юліти Ран та Каті Підлісної. Фото: Ірина Деркач

«Цей фестиваль про єднання країни. Про те, що ми, на жаль, мало знаємо одне одного. Росія нищить нашу країну, в тому числі через нищення української культури. Уявляєте Харків, з якого виїдуть усі театри, музеї, музичні гурти, художники, митці? Я – ні», – каже Тетяна Пилипчук, директорка Харківського літературного музею. 

<font style="vertical-align: inherit;"><font style="vertical-align: inherit;"><font style="vertical-align: inherit;"><font style="vertical-align: inherit;"><font style="vertical-align: inherit;"><font style="vertical-align: inherit;">Виставка «Антитекст» Харківського літературного музею. Склад з чорно-білих стендів з історіями та фактами з життя митців, яких убила радянська влада. Фото: Ірина Деркач</font></font></font></font></font></font>
Виставка «Антитекст» Харківського літературного музею. Склад з чорно-білих стендів з історіями та фактами з життя митців, яких убила радянська влада. Фото: Ірина Деркач

Поетка, публіцистка, виконавча директорка «Радіо Хартія» Іванна Скиба-Якубова зізнається, що приїхала у Франківськ у стані тотальної виснаженості: 

«Життя в Харкові під постійними обстрілами на величезній швидкості, коли тобі потрібно встигнути покинути ще живий… Я вдячна за те, що мені було важливо сказати самій собі: я дуже боюся втратити дім. А це означає, що я зроблю все, щоб його не втратити».

<font style="vertical-align: inherit;"><font style="vertical-align: inherit;"><font style="vertical-align: inherit;"><font style="vertical-align: inherit;"><font style="vertical-align: inherit;"><font style="vertical-align: inherit;">Фото: Ірина Деркач</font></font></font></font></font></font>
Фото: Ірина Деркач

Події фестивалю відвідало близько 1200 глядачів.