27.06.2025
У Харкові готують виставу про Курбаса і Брехта

Автор статті Ірина Буланенко
Письменник Сергій Жадан, композитор Юрій Гуржи разом із Харківським театром імені Тараса Шевченка «Березіль» презентували проєкт «Діалектика тиші». Восени вийде новий музичний альбом Жадана й Гуржи з піснями на вірші Бертольта Брехта, а наступного року – вистава в режисурі Олександра Ковшуна до 100-річчя роботи театру «Березіль» у Харкові. Вона буде про те, як не зустрілися Лесь Курбас і Бертольт Брехт.
23 червня відбувся показ ескізу майбутньої постановки. Вісім акторів (Олексій Грідасов, Єлизавета Дубровська, Антон Гусак, Віталій Мізяк, Олександр Вірченко, Валентин Руденький, Марина Агеєнко, Інна Островська), чотири музиканти (Сергій Жадан, Юрій Гуржи, Сергій Кондратьєв, Олександр Масло), пісні на вірші Брехта у перекладі Жадана.


«Все, що ви побачите сьогодні, у виставу не ввійде, – каже Сергій Жадан перед показом ескізу. – Але нам цікаво все це зафіксувати, спробувати відчути цю нитку між Харковом і Берліном».

За словами письменника, все почалося з онучки Бертольта Брехта. Жадан переклав кілька віршів німецького поета й попросив дозволу опублікувати їх у своїй книзі. Онука відмовила. «Якщо хочете надрукувати вірші мого дідуся – зробіть окрему книжку», сказала. Так з'явилася збірка віршів Брехта українською мовою «Похвала діалектиці». Вона вийшла у видавництві Meridian Czernowitz.
«Цієї зими ми з Юрієм Гуржи зробили музичний проєкт «Семафори» (присвячений українцям, які втратили дім або змушені були переїхати внаслідок російської агресії. – УТ) й міркували – над чим працювати далі. Хотіли створити альбом на поезію Брехта. І тут історія набула дивовижного продовження – до нас доєдналися актори Харківського театру імені Шевченка. Режисер Олександр Ковшун сказав: зробімо виставу. Так з'явилася ідея музично-театральної постановки», – розповідає Жадан.

Що там могло б бути, крім Брехта? Згадали, каже він, що у 2026-му – сторіччя переїзду театральної трупи Курбаса до Харкова. Тобто 100 років, як театр «Березіль» з'явився у цьому місті.
«Це був той час, коли у двох різних столицях – червоному Харкові й чорному Берліні працювали два геніальні режисери. Їх об'єднувало одне повітря, одна Європа, одне ходіння по линві. І відчуття катастрофи, яка насувається», – пояснює Сергій Жадан.
У музичному альбомі буде шість композицій. Кожну з пісень планується створити в колаборації з іншими українськими музикантами. В основу вистави буде покладено живе виконання пісень з альбому, а також спеціально написані Жаданом драматургічні тексти.

Олександр Ковшун називає майбутню п'єсу постмодерністською:
«Матеріал, який нам надав Сергій називається «Харків, Харків» – про історію театру «Березіль». Там немає конкретних прізвищ. Натомість є режисер, актриси, актори, директор, демони, люди в чорному…».
Ще один привід поговорити про Харків 1920-х – сторіччя українського джазу. У грудні 1925-го в Харкові відбувся перший концерт джаз-бенду Юлія Мейтуса, який із 1926 року співпрацював із «Березолем» Курбаса й створив музику до 13 вистав театру.
«Є велика загадка харківського джазу 1920 років. Ми з Юрієм Гуржи ходимо навколо цієї теми не перший рік. І думаємо, що через театр, через візуальні рішення, які Олександр Ковшун запропонує на сцені, ми зможемо підійти до розгадки цього феномену», – інтригує Сергій Жадан.
Він, говорячи про цей музично-театральний проєкт, розмірковує, що багато речей у нашій історії римуються, перегукуються, повторюються. І це цікаво відслідковувати:
«Мені здається, історія про Брехта й Курбаса – не лише про Харків сторічної давнини. Вона про нас – людей, які зараз перебувають посеред війни й намагаються зберегти себе, своє місто, свої цінності, намагаються рухатися вперед».
Ескіз постановки можна подивитися на ютуб-каналі радіо «Хартія».
Художник вистави – Костянтин Пономарьов.

Захід відбувся за фінансової підтримки Goethe-Institut в Україні, Будинку Нюрнберга у Харкові та за організаційної підтримки Почесної консулки Федеративної Республіки Німеччина у Харкові Тетяни Гавриш.
Нагадаємо, 2015 року Олександр Ковшун у Харківському театрі для дітей та юнацтва поставив «Депеш Мод» за романом Сергія Жадана. А 2021-го в Харківському театрі імені Тараса Шевченка «Березіль» – виставу-передчуття великої війни «Хлібне перемир’я» за п’єсою Сергія.
Фото: Маргарита Корн


















