24.06.2025
Від Шекспіра до Шевченка: світові й українські сцени на Babelfest-2025

Автор статті Ірина Голіздра
У румунському місті Тирговіште 7–15 червня відбувся міжнародний театральний фестиваль Babelfest-2025. Насичена програма, кілька локацій, цікаві спікери й вистави на актуальні теми. Серед учасників були й українці.
Зі сцен, розташованих у залах, на вулицях і площах, лунали голоси артистів із 30 країн світу. Танці, історії, музика й візуальне мистецтво створили потужну мистецьку мапу сенсів.

Фестиваль вразив масштабом – 89 подій за участі митців із чотирьох континентів. У програмі – 50 вистав у залах і під відкритим небом, 10 кінопоказів, три виставки, п'ять конференцій і три майстерні. Загалом це 2875 хвилин сценічного часу – насиченого, емоційного, міжкультурного.
За 10 днів фестиваль зібрав понад 15 тисяч глядачів, із яких майже п'ять тисяч відвідали заходи у приміщеннях, а понад дев'ять тисяч – просто неба. До Тирговіште приїхали понад дві тисячі гостей з інших міст і країн.
Більшість вистав відбувалося на сценічних майданчиках Театру імені Тоні Буландри.

Найцікавішими подіями фестивалю стали виступи колективів із Південної Кореї, України, а також майстр-клас Евдженіо Барби з Джулією Варлі – засновників Odin Teatret. Йшлося про акторську техніку, статику і рух актора у просторі й часі.
А також окремою подією можна вважати виставу Hamlet Liber Театру імені Тоні Буландри у постановці Міхая Константіна Раніна за участі акторів з Румунії, Молдови і Південної Кореї.


Україну представляли: Донецький драматичний театр з Маріуполя, який нині базується в Ужгороді, та Львівський театр «Воскресіння».

Вистава «Маленький принц» – спільна робота Театру імені Тоні Буландри та Донецького академічного обласного драматичного театру. Це історія, яку мати розповідає синові посеред зруйнованого світу.
На сцені українські актори, які виїхали з окупованого Маріуполя: Олена Біла, син – Матвій Китриш, музичний супровід – Богдана Гринюк. Режисер Міхай Константін Ранін створив виставу, в якій технології (VR-окуляри) та емоції (жива музика, жести матері, мовчання дитини) зливаються у спільну подорож – до світла, до себе, до життя.




Також два дні поспіль ввечері Львівський театр «Воскресіння» на площі Міхая Вітязула показав вистави Gloria і «Шевченко».
Без перебільшення, вуличні вистави зібрали чимало глядачі: і міцевих, і гостей. Якщо перша вистава – фєерія шоу з вогнем, танцем і ритмами апелює до коріння українських традицій, то друга – про культурну пам'ять, поетичну складову й непреривний звя'зок між Всесвітом і людиною.


Матеріал створений за участю CFI, Agence française de développement médias як частина Hub Bucharest Project за підтримки Міністерства закордонних справ Франції.















